سوالات متداول

 • سوال 1- چرا استفاده از ERP در سازمانها توصیه می شود؟

  امروزه به دلیل رقابت شدید در بازار و محدودیت منابع در دسترس (پول، نیروی انسانی، مواد اولیه، ماشین آلات و ...) سازمان ها بیش از پیش نیاز به برنامه ریزی دقیق و قابل اجرا برای نیل به اهدافشان دارند و ERP (برنامه ریزی منابع سازمانی) با ارائه راهکارهایی از پیش طراحی شده (Best Practices) که حاصل جمع آوری و تحلیل چندین سال تجربه شرکت های موفق در صنایع گوناگون می باشد، این مهم (برنامه ریزی دقیق و قابل اجرا منابع) را به بهترین شکل و به صورت یکپارچه در کل سازمان ممکن می کند.
 • سوال 2- ایا SAP تا کنون در ایران پیاده سازی موفقی داشته است؟

  بله، در حال حاضر در 6 شرکت از گروه مپنا، 2 شرکت از گروه صنعتی بوتان، 4 شرکت از گروه پتروپارس، شرکت کروز، شرکت گلستان، شرکت سانوفی (SANOFI)، شرکت آپادانا سرام، شرکت سولیکو کاله، گروه الحیات و چندین شرکت گروه های صنعتی ماموت و ایران خودرو، این سیستم با موفقیت پیاده سازی شده است و این روند همچنان ادامه دارد. 
 • سوال 3- برای رفتن به سمت ERPچه پیش‌نیازهای باید در سازمان وجود داشته باشد؟

  سازمان در وهله اول باید نیاز به وجود چنین سیستمی را احساس کرده باشد بدین معنی که اگر در سازمانی تهیه گزارشات صحیح زمان‌بر بوده و یا تهیه برخی از گزارشات امکان‌پذیر نیست، عدم یکپارچگی سیستم‌ها و دوباره‌کاری  و اشتباهات فراوان کاربرها، عدم در دسترس بودن اطلاعات مورد نیاز جهت برنامه‌ریزی، عدم امکان توسعه سیستم‌های فعلی و یا زمان‌بر بودن توسعه سیستم‌های فعلی، نیاز به کنترل و مونیتور کردن فعالیت‌های سازمان، عدم امکان محاسبه قیمت تمام شده محصولات و خدمات، عدم رضایت مشتریان و تأمین کنندگان از نحوه ارتباطات و اطلاع‌رسانی و ده‌ها دلیل دیگر نشانه‌هایی از احساس نیاز سازمان می‌باشد.
  پس از آن در سازمان باید مدیران ارشد سازمان به این بلوغ و درک مدیریتی رسیده باشند که برای مدیریت بهتر سازمان وجود چنین راهکار مدیریتی ضرورت بوده و به صورت کامل از پیاده‌سازی این سیستم حمایت نمایند.
  در سازمان باید فرایندها و نیازمندی‌ها تهیه شده باشد، به عبارت دیگر حتی اگر مدارکی مدون در این زمینه وجود نداشته باشد، باید نفراتی در سازمان باشند که بتوانند در هر حوزه نیازمندی‌های سازمان را دقیق بیان نمایند.
  همچنین باید یستر IT مناسبی در سازمان وجود داشته باشد.
  بعضی از متخصصان معتقدند که خوب است که BPR قبل از ERP انجام شود و برخی معتقدند که BPR در زمان پیاده‌سازی SAP ERP امکان‌پذیر است . مشخصا اگر BPR انجام شده باشد کار راحت‌تر خواهد بود اما پیش‌نیاز اجباری نیست.
  جمع‌بندی این است که اگر اراده جمعی سازمان برای انجام چنین کاری وجود داشته باشد این کار شدنی است و خوشبختانه تعداد شرکت‌هایی که این سیستم را پیاده کرده‌اند، کم نیستند.
 • سوال 4- آیا SAP-ERP قابلیت ارتباط با سایر راهکارهای یک کسب و کار را دارد؟

  SAP با هر سیستمی قابلیت ارتباط به صورت On Line و یا off Line را دارد. برای این کار راهکارهای متفاوتی در SAP وجود دارد.

 • سوال 5- چگونگی تهیه لیسانس را لطفا توضیح دهید.

  در وضعیت تحریم لیسانس SAP از خارج از کشور تامین می‌شو . در حال حاضر همه مشتریان سامه آرا از لیسانس قانونی SAP استفاده کرده‌اند.
  لازم به ذکر است که فعلا هیچ نماینده رسمی SAP در ایران وجود ندارد اما  خوشبختانه شرکت سامه‌آرا با توجه بیش از ده پیاده‌سازی موفق، در تلاش است که  پس از تحریم، نمایندگی رسمی SAP را اخذ نماید.
 • سوال 6- وضعیت پشتیبانی SAP چگونه است ؟ آیا امکان به روز رسانی SAP وجود دارد؟

  پشتیبانی SAP چند سطح دارد. اگر سوال در رابطه با ورژن‌های جدید SAP است و یا نیازمند Upgrade شدن بخشی از SAP است، جواب سوال برای شرکت‌هایی که لیسانس خود را قانونی چه داخل ایران و چه خارج از ایران تهیه کرده‌اند، بلی است. اما اگر سوال در رابطه با این است که به طور مثال در یک سیستم، پس از اجرا، فرایند و یا ماژول جدیدی را راه‌اندازی کنیم، این خدمت توسط مشاوران SAP مانند شرکت سامه‌آرا قابل انجام است. در حال حاضر شرکت سامه‌آرا پشتیبانی مشتریان خود را به عهده دارد.
 • سوال 7- با سلام. لطفا نمونه هایی از موفقیت و شکست شرکت های ایرانی در اجرایERP و دلایل موفقیت و شکست شرکت ها را بیان نمایید. با تشکر

  با سلام
  جهت مشاهده دلایل موفقیت و شکست می توانید به آدرس زیر در سایت سامه آرا مراجعه فرمایید:
  http://samehara.com/planning/erp_success_failure/16/view/
  همچنین جهت مشاهده نمونه های موفقیت می توانید به صفحه مشتریان سامه آرا مراجعه فرمایید. نتایج حاصل از پیاده سازی برای مشتریان سامه آرا در صفحه هر مشتری بیان شده است.
  با سپاس
 • سوال 8- آیا این نرم افزار پاسخگوی فضای مالی حاکم بر ایران می دهد؟

  بله بصورت کامل همه استانداردها و قوانین مالی کشور را پوشش میدهد در رابطه با گزارشات نیز ، گزارشات خاص ایران مانند گزارشات فصلی خرید و فروش ، گزارش امتناع و  از این قبیل گزارشات  نیز در سیستم بومی شده و خاص ایران طراحی و به مشتریان ارائه میشود.
 • سوال 9- سلام ایا زبان و تقویم ان بومی شده است؟

  تقویم فارسی در این سیستم توسط خود شرکت SAP وجود دارد و هر کاربری میتواند تاریخ سیستم خود را بنا به نیاز فارسی یا میلادی نماید. 
 • سوال 10- سلام\sمیخواستم بدونم در مورد یادگیری نرم افزار های sap دوره های آموزشی هم برگزار میکنید برای عموم ؟

  معمولا با توجه به هزینه های بالای آموزش ، آموزش های فوق برای شرکت  ها طراحی و اجرا میگردد و کمتر برای اشخاص بصورت منفرد برگزار میشود جز اینکه تعداد آنها به حد نصاب برسد.
 1 2  

فرم ارسال سوال جدید

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* سوال شما:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: